Začiatky futbalu v Černovej
O tento druh športu mali v Černovej záujem bratia Jozef, Matúš a Vojtech Ballovci ktorí sa vrátili z roboty v Pešti. Vhodný priestor vyhliadlo vyhliadli v Čutkovskej doline. Prvý zápas odohrala domáca Černová na novovybudovanom ihrisku v roku 1929 so súperom z Likavky. V tomto čase nieslo černovské futbalové mužstvo názov Športový klub /ŠK/ Černová. V období predvojnových rokov sa mohla Černová pochváliť prvým aj druhým mužstvom a tiež mužstvom dorastencov. V rokoch 1936–1940 mal ŠK Černová veľmi zvučné meno. Potom nasledujúce obdobie a roky Slovenského štátu môžeme považovať za najvydarenejšie pre černovský futbal. V tomto období vyrástlo v Černovej mnoho dobrých futbalistov.
Vznik športových klubov
Po druhej svetovej vojne začali po našich dedinách vznikať športové kluby. Dediny hrávali medzi sebou len priateľské zápasy ktorých výsledok často nezodpovedal priebehu zápasu. Chýbal súťažný poriadok, nebola organizovaná nijaká súťaž ,ktorá by mužstvá hnala za dobrým výsledkom.
Vznik futbalovej súťaže
Za prítomnosti všetkých zainteresovaných maloklubov bola vytvorená súťaž ktorá niesla názov“ Futbalová súťaž dolnoliptovských maloklubov“ v ktorej účinkovali: ŠK Černová, ŠK Gombáš, ŠK Švošov, ŠK Stankovany, ŠK Hrboltová, ŠK Rojkov, ŠK Ľubochňa, Martinček a Ludrová. Klubová farba na prvých zošívaných dresoch ŠK Černová bola žlto-zelená, neskôr tradičná pre černovských futbalistov. To najzákladnejšie finančné krytie sa zabezpečovalo z výnosov divadelných predstavení a iných zábavných podujatí.
Postupne sa Černová po absolvovaní okresného zápolenia dostala do pohárovej súťaže. Táto súťaž už zahŕňala oblasť ružombersko- oravsko-turčiansku. V nej účinkovali mužstvá od Tvrdošína cez Turany až po Turčianske Teplice. Bolo preto nutné prikročiť k rekonštrukcii starého ihriska v Čutkove. Jeho rozmery už pravidlám pohárovej súťaže nezodpovedali. Z Turian sa tiež kúpila „obliekáreň“-šatňa.
Neskôr sa uskutočnila reorganizácia športových súťaží vo všetkých telovýchovných jednotách. Táto kruto postihla aj futbal v Černovej. Roky poctivej a obetavej práce vyšli takmer nazmar. Černová bola namiesto do vyššej preradená do ešte nižšej futbalovej súťaže. Oddiel začal niesť meno SOKOL Černová a jeho činnosť doslova živorila. Mužstvo sa pomaly rozpadávalo. Sezóna 1961/62 znamenala zostup do III. triedy.
Výstavba nového športového areálu
Roku 1959 začala na Kratinách rozsiahla akcia výstavby nového športového štadióna telovýchovnej jednoty ktorá začala niesť meno MÁJ Černová. Projekt sa realizoval na etapy. V roku 1961 bola ukončená výstavba hracej plochy, sociálnych zariadení, šatní, tribúny a malého bufetu. Po živelnej pohrome, keď vietor strhol strechu celého objektu sa prikročilo k rozsiahlej rekonštrukcii a prístavbe nocľahárne a reštaurácie. Všetko sa robilo v akcii „ Z“. Veľkú zásluhu na realizovaní tejto akcie mal dlhoročný predseda TJ Máj Bernard Remeň.
V novom športovom areáli sa futbalu v Černovej opäť začalo dariť. V sezóne 1966/67 sa podarilo dosiahnuť vytúžený cieľ a postúpiť znova do II. triedy. Boj o prvú priečku v súťaži a tým aj postup do I.B triedy začal sezónou 1973/74. Tri roky nesmierneho boja korunovala sezóna 1976/77 ktorá znamenala prvenstvo a tým aj postup do I.B triedy. Potom v dobrých výsledkoch mužstvo pokračovalo i v ročníku 1978/79, keď od začiatku súťaže prebiehal boj o prvenstvo medzi mužstvami TJ OK Biely Potok a TJ Máj Černová. O majstrovi sa rozhodlo až v poslednom zápase oboch mužstiev na ihrisku v Bielom Potoku 17.júna 1979. Nakoniec po víťazstve Bieleho Potoka 2:1 postúpil do I.A triedy TJ OK Biely Potok.
Mládež
Okrem mužstva dospelých sa venovala pozornosť aj mladým hráčom. V šesťdesiatych rokoch začalo činnosť aj družstvo dorastencov. Už v ročníku 1975/76 sa stali víťazmi okresného preboru. Postupne sa vďaka skvalitneniu tréningového procesu prepracovali do V. ligy a hneď na to do IV. ligy. V ročníku 2008/2009 dosiahli najväčší úspech. S náskokom 15 bodov zvíťazili v IV. lige a získali tak možnosť postúpiť do III. ligy.
Od sedemdesiatych rokov v okresnej súťaži účinkuje aj družstvo žiakov. V súťažnom ročníku 2008/2009 sa žiaci stali majstrom okresu, keď chlepci dokázali svojim súperom streliť 106 gólov.
V sezóne 2018/2019 začína prvý raz fungovať prípravka najmenších žiakov v kategórii U-11.
Čriepky z futbalu
- prví priekopníci boli :Jozef Ferenčík, Štefan Fulla, Jozef Hančík, Pavol Helko, Štefan Hlačina, Ondrej Hlinka, Peter Janiga, Štefan Juska, Metod Kaliar, Július kovalčík, Vojtech Kuniak, Arnold Lacko, Metod Lajčiak, Vojtech Šnauko, Cyril Šulík, Silvester Urban
- prvý dres pozostával z modrého trička a čiernych trenírok
- prvé kopačky stáli 60.-Kčs a boli vyrobené v Prešove, pričom denná mzda robotníka bola 16.-Kčs
- výstroj si platil každý hráč sám
- prvé zápasy sa hrali na pasienkoch- majetku lesnej správy
- najpoužívanejším dopravným prostriedkom, ktorým sa hráči presúvali na zápasy bol doštený voz, pri slávnostných príležitostiach to bol rebrinák
- najlepším futbalistom TJ Máj bol Peter Kuniak pravé krídlo, hral až do veku 43 rokov, reprezentoval Ružomberok- účastníka II. celoštátnej ligy a v mladosti mal o tohto kvalitného hráča záujem aj Slovan Bratislava
- brankár Pavol Ondrejka je držiteľom rekordu TJ Máj keď v ročníku 1978/79 za 540 minút na ihrisku nedostal ani jeden gól
- najväčšia návšteva 1630 divákov bola na stretnutí s TJ OK Biely Potok v ročníku 1978/79 a v roku 1950 keď na ihrisko v Čutkove prišlo na zápas s TJ Turany 1300 divákov
- najaktívnejším funkcionárom a predsedom TJ Máj bol dlhé roky obetavý Bernard Remeň