Dnes je streda, 22. máj 2024
Meniny má Júlia, Juliana, zajtra Želmíra

TJ MÁJ Černová

TJ MÁJ Černová 1 Športový a telovýchovný život začal prenikať do našej obce v dvadsiatich rokoch minulého storočia. Začali sa zakladať spolky, ktoré organizovali rôzne druhy športov.

Zloženie výboru TJ MÁJ Černová:

Predseda: Ing. Ján Rojček
Tajomník: Juraj Moravčik
Členovia: Radomír Šnauko, Štefan Jančo, Martin Hatala, PaedDr. Richard Buroš, Slavomír Tkáč
Predseda revíznej komisie: Jaroslav Brna
Členovia revíznej komisie: Branislav Kovalčík, Milan Kmeť

TJ MÁJ Černová 2 V Černovej to bol najprv futbal. O tento druh športu sa pričinili bratia Jozef, Matúš a Vojtech Ballovci, ktorí boli na robotách v Pešti a tam sa už tento druh športu pestoval. Ich pričinením si získal priaznivcov aj v Černovej a preto hľadali vhodný priestor kde by mohli tento šport realizovať. Najvhodnejším miestom pre prvé ihrisko bol pasienok v Čutkovskej doline , kde na vtedajšie pomery vybudovali spôsobilé ihrisko.

TJ MÁJ Černová 3 Druhým športom pre ktorý boli podmienky v zime, bolo lyžovanie. Blízke kopce a hlavne dostatok snehu umožňovali venovať sa tomuto dodnes obľúbenému športu, hoci prvé lyže tvorili vystrúhané a vpredu ohnuté dosky z javora alebo jaseňa. V zime doplnkovým športom bolo hlavne sánkovanie po medziach, za humnami a blízkych častiach chotára.

TJ MÁJ Černová 4 Ďalším a dodnes obľúbeným športom je „pingpong“ – stolný tenis. Základy tohto športu u nás boli položené vďaka ochote učiteľov, ktorí umožnili využívať priestory v škole po skončení vyučovania. Prvý stolnotenisový stôl vyrobil miestny stolár.

TJ MÁJ Černová 5 Prírodné podmienky našej obce predurčovali a stále aj umožňujú pestovať turistiku. V minulosti sa pestovala najskôr jednotlivo, keď sa dve – tri rodiny dohodli, že si urobia rodinný výlet na Srazy, alebo za Vyšnú Pliešku. Priekopníkmi neskôr boli členovia divadelného ochotníckeho súboru. Až v šesťdesiatych rokoch tento druh športu začal písať históriu organizovaného.

TJ MÁJ Černová 6 Medzi športy, ktoré si nenašli dostatok zapálených priaznivcov patrí volejbal. Prvé ihrisko bolo vybudované v blízkosti futbalového ihriska a súťažné stretnutia sa hrávali vonku, no neskôr sa súťaže presunuli do telocviční.

TJ MÁJ Černová 7 Krátke trvanie mal aj hokej, keď klzisko bolo vybudované na ploche terajšieho futbalového ihriska a neskôr už aj s mantinelmi na Píle v priestore terajšej pizzérie Camino. Pre nedostatok finančných prostriedkov sa tento druh športu natrvalo u nás neudomácnil.

TJ MÁJ Černová 8 Takmer dvadsať rokov trvala činnosť šachového oddielu, ale pre nedostatok hráčov sa oddiel rozpadol. Rovnako krátke trvanie mala aj ľahká atletika, keď Beh vďaky a Černovská latka mali len niekoľko ročníkov.

TJ MÁJ Černová 9 Ešte je treba spomenúť zaujímavý druh športu, ktorý má názov crocket. Tento šport sa v Černovej hrával v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia a hrávali ho väčšinou miništranti.

Poslanec informuje

Informácie a postrehy poslanca mestskej časti Martina Papča


Úradná tabuľa

Dôležité dokumenty a uznesenia z rokovaní MZ Ružomberok


Projekty v Černovej

Prehľad zrealizovaných a pripravovaných projektov

Dom Andreja Hlinku

Dom Andreja Hlinku je sprístupnený vždy v pracovných dňoch. V prípade vášho záujmu vám poskytneme bližšie informácie na telefónnom čísle: +421 908 499 144