Dnes je štvrtok, 18. júl 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana

Turistika a lyžovanie

Turistika

Oblasť Veľkej Fatry a jej blízkeho okolia je zvlášť bohatá na prekrásne prírodné scenérie a priam ideálna na rekreačnú turistiku. Turistika je už dlhé roky jedným z najpopulárnejších športov, ktorému holdujú turisti všetkých vekových skupín. O dobrej úrovni tohto športu svedčia aj niekoľko pravidelne absolvovaných turistických akcií, ako napr. výstupy na Krstú horu, Pliešku, Šíp, Radičinú, ale aj vysokohorské výstupy na Kriváň, Rysy, Strážovské vrchy a pod.

Nepochybne najväčší úspech zaznamenáva turistický prechod Po stopách SNP na trase Smrekovica – Maďarovo – Černová, ktorý sa koná každoročne od roku 1974. Táto 22 km trasa sa koná dvakrát do roka ako zimný a letný prechod. Trasa prechodu nie je náročná, ale poskytuje prekrásne výhľady na Vysoké aj Nízke Tatry, Malú Fatru, Chočské vrchy, hrebene Veľkej Fatry a Liptovskú kotlinu. Po tejto celodennej túre nechýba posedenie, veselosť, vtip a dobrá nálada. Nemožno sa preto čudovať, že letný turistický prechod absolvuje priemerne 80 až 100 ľudí. Zvyčajne sú to celé rodiny, od tých najmenších po najstarších členov. Turistika má v Černovej dlhú tradíciu, jej úroveň a počet ďalších milovníkov hôr z roka na rok stúpa. Ak sa chcete stať naším členom a zúčastňovať sa výstupov (letných, zimných) skialpinistických túr, a iných akcií stačí sa zaregistrovať u p. Júliusa Janigu kde sa dozviete viac.

Turistický výbor

Július Janiga / predseda
Peter Urban / podpredseda
Jozef Janči / hospodár

Schôdze sa konajú každoročne, schvaľuje sa plán výstupov a akcií na budúci rok, zaplatia sa aj členské poplatky vo výške 5 € na osobu a rok. Na posedení U Hlinkov sa po sezóne prezerajú fotografie a videá, uvarí sa kapustnica alebo guláš. Pri plánovaní sa nikdy nezabúda na pravidelný zimný a letný prechod Smrekovica - Černová, ľahšie jednodňové túry ale aj viacdňové pochody krásami Slovenska.

Cykloturistika

Černová a jej okolie ponúka ideálne podmienky aj na cykloturistiku. V okolí sa nachádza veľa značkovaných zvážnic, ale tiež veľa asfaltových ciest pre milovníkov cestnej cykloturistiky. Veľký výber túr a ciest pre amatérov ale aj niekoľkodňové výlety.

Poslanec informuje

Informácie a postrehy poslanca mestskej časti Martina Papča


Úradná tabuľa

Dôležité dokumenty a uznesenia z rokovaní MZ Ružomberok


Projekty v Černovej

Prehľad zrealizovaných a pripravovaných projektov

Dom Andreja Hlinku

Dom Andreja Hlinku je sprístupnený vždy v pracovných dňoch. V prípade vášho záujmu vám poskytneme bližšie informácie na telefónnom čísle: +421 908 499 144