Dnes je piatok, 26. apríl 2024
Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Korona v Černovej – aj zle, aj dobre, aj lepšie

Vrútila sa do nášho života a zmenila ho. Keby ste si túto vetu prečítali pred rokom, zrejme by ste si mysleli, že píšem o láske alebo o nejakej tragickej udalosti. Keďže to čítate teraz, takmer isto tušíte, že mám na mysli KORONU. Áno, radikálne vstúpila do každodenného i sviatočného diania na Slovensku i vo svete. Niečo sa zmenilo na dobré, niečo na zlé, čosi sa uľahčilo, iné sťažilo. Ako to vnímali niektorí rodičia našich žiakov či ich známi z Černovej ešte pred Vianocami 2020? Čítajte:

V kvetinárstve, kde pracuje spolužiačkina mama Miroslava Flochová, sa postupovalo podobne ako v iných maloobchodoch: v prvom rade sa zaviedlo povinné nosenie rúšok, dezinfekcia rúk, dodržiavanie rozostupov medzi zákazníkmi a ich obmedzený počet v predajni. Podľa nej bolo dosť nepríjemné dezinfikovanie priestorov kvetinárstva či neustále napomínanie návštevníkov, aby si vydezinfikovali ruky. A v prvej vlne pandémie bolo ešte horšie, že museli zatvoriť. „Síce iba na dva týždne, ale aj tak to bolo dosť dlho. A kvety sme nemohli nechať len tak, museli sme ich chodiť polievať.” Nemilé bolo aj to, že kvôli limitovanému počtu ľudí v predajni, museli posielať zákazníkov čakať von, do zimy.

Čo sa dialo v čutkovskej Kolibe u Dobrého Pastiera, priblížil jeden z jej spolumajiteľov Patrik Habo. Tak ako aj iné slovenské prevádzky, aj oni museli v polovičke decembra 2020 zavrieť úplne reštauráciu a čiastočne kuchyňu. Pre všetkých zamestnancov to však neznamenalo nútenú dovolenku – niektorí vyrábali mliečne výrobky na predaj s upečeným chlebom a pečivom. Podľa jeho slov však táto činnosť veľa nevynáša a príjem z nej nedokáže zarobiť na mzdy všetkých zamestnancov. A preto „naši stavbári, ktorí stále môžu pracovať, pomáhajú tým, ktorí sú doma. Kolektív zamestnancov sa trocha stmelil. Stále sa však nevie, čo bude nasledovať.“

Jedným z mála obchodov, ktorý v krízových týždňoch nezatvorili, boli miestne potraviny Jednota. Jedna z ich predavačiek Marianna Bugárová sa vyjadrila, že sa „toho moc nezmenilo, teda až na ten základ, ako sú rúška a dezinfekcia, a že od 9. do 11. hodiny je obchod vyhradený pre starších. Je to trochu zbytočné, pretože dôchodcovia chodia do obchodu aj tak celý deň. Ostatní by vtedy mohli ísť pokojne nakupovať a nič by sa vlastne nezmenilo.“

Mama ďalšej z mojich spolužiačok Jana Kloptová je cukrárkou. V prvej vlne pandémie stratila prácu, pretože jej zamestnávateľ zrušil firmu. „Nakoniec mi to ani moc nevadilo, mohla som stráviť viac času s rodinou. A v lete som získala iné miesto, kde som spokojnejšia, mám viac voľného času a je tam dobrý kolektív.“ Pri práci ona i jej spolupracovníci musia používať rúška a častejšie si umývať ruky, inak je podľa nej pri robote všetko ako predtým.

Na vážne závery je predchádzajúci kaleidoskop prikrátky. Najviac obáv i problémov je spojených s prácou a financiami. Ukazuje sa však, že KORONA v niektorých z nás prebudila vynachádzavosť a tí si nečakane „polepšili“. A tiež sme sa naučili všímať si a vážiť veci, ktoré boli doteraz akosi samozrejmé.

Ľudmila Papčová

Poslanec informuje

Informácie a postrehy poslanca mestskej časti Martina Papča


Úradná tabuľa

Dôležité dokumenty a uznesenia z rokovaní MZ Ružomberok


Projekty v Černovej

Prehľad zrealizovaných a pripravovaných projektov

Dom Andreja Hlinku

Dom Andreja Hlinku je sprístupnený vždy v pracovných dňoch. V prípade vášho záujmu vám poskytneme bližšie informácie na telefónnom čísle: +421 908 499 144