Dnes je streda, 5. august 2020
Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína

Výstava: Ján Pavol II. a Slováci

Dovoľujem si Vás informovať, že poľské veľvyslanectvo spustilo on-line výstavu Ján Pavol II. a Slováci. Jej autorkou je slovenská historička a vatikanistka Prof. Dr. phil. Emília Hrabovec, ktorá o nej hovorí:

Teším sa, že sa mi do nej v rámci daných možností a mantinelov podarilo včleniť témy, ktoré sú na Slovensku dnes málo známe alebo vedome marginalizované (napríklad slovenský exil), vyjadriť základné črty magistéria Jána Pavla II. vrátane tých, ktoré dnes mnohí aj medzi katolíkmi ignorujú (napríklad úctu k hodnote národa) a predstaviť vzťahy pápeža k Slovensku a Slovákom v kontexte slovenských dejín. Viaceré úryvky z historických prameňov, ktoré som do výstavy začlenila, sú neznáme, napríklad list mladých Slovákov prezidentovi Gustávovi Husákovi z augusta 1984, v ktorom ho žiadali, aby bol slovenskému národu prinavrátený národný symbol – dvojkríž. Aj mnohé fotografie sú na Slovensku neznáme – fotografie z pápežovej návštevy v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme v roku 1981 či v slovenskej katedrále pri Toronte v roku 1984, z prijatia slovenskej mládeže v Castel Gandolfe po prvom svetovom festivale slovenskej mládeže vo Waldkraiburgu, ktorý organizoval Svetový kongres Slovákov v lete 1980, fotografie z návštevy (arci)biskupa Júliusa Gábriša vo Vatikáne či z jeho pohrebu, či vyobrazenie medaily sv. Gorazda od majsterky Cvengrošovej, ktorú veľvyslanec Servátka daroval pápežovi pri svojej nástupnej audiencii. Iné zábery sú známe, ale zostávajú vyjadrením hodnôt, ktoré som chcela aj výstavou sprostredkovať – predovšetkým nezabudnuteľný pápežov bozk slovenskej zeme z 22. apríla 1990 ako prejav úcty k slovenskému národu a jeho právu na štátnu i duchovnú nezávislosť.

Výstava mala byť podľa pôvodného plánu oficiálne inaugurovaná v Bratislave, potom putovať po celom Slovensku (so začiatkom v Nitre) a nakoniec prísť do Krakova. Za momentálnych obmedzení však bola predbežne zverejnená iba elektronicky s tým, že keď sa situácia uvoľní, bude ju možné aj fyzicky nainštalovať.

Výstavu si môžete pozrieť on-line tu: https://issuu.com/…_jp_ii_15.05

Poslanec informuje

Informácie a postrehy poslanca mestskej časti Patrika Haba


Úradná tabuľa

Dôležité dokumenty a uznesenia z rokovaní MZ Ružomberok


Projekty v Černovej

Prehľad zrealizovaných a pripravovaných projektov

Planované podujatia v roku 2020

Dom Andreja Hlinku

Dom Andreja Hlinku je sprístupnený vždy v pracovných dňoch. V prípade vášho záujmu vám poskytneme bližšie informácie na telefónnom čísle: +421 911 393 861 alebo e-mailom: btsvtp@gmail.com