Tip na prázdniny: GEOCACHING
Keď sme cez pandémiu príliš tvrdli doma, mama pre nás vymyslela geocaching. Nie je to na zahodenie.
Je to o tom, že hľadáte niekde vonku kešku. Keška je poklad, inými slovami krabička, kde sa nachádza logbook (zápisník) a prkotiny na vymieňanie (figúrky, perá, magnetky…). Je na to webstránka geocaching.com, kde sa dá stiahnuť aplikácia na zobrazovanie kešiek na nejakom území a (blbnúca) navigácia. Človek si vytvorí profil, zapisuje si nájdenie kešky a môže sám nejaké založiť.
Keška v Turecku
V Čutkovskej doline aj Hrabove sme našli kešky od Gaba Urbana. Tak sme ho trochu vyspovedali. S hľadaním kešiek začal pred piatimi rokmi. Prvú vlastnú založil už v roku 2017. Je tam doteraz, nachádza sa v Hrabove pri stanovišti Kyslíkovej dráhy. Druhú má v Čutkove. „Bol pokus ešte založiť jednu v Černovej, ale tú nejaký dobrák ukradol ešte predtým, ako sme ju nahodili na stránku.“
On sám našiel už skoro 200 kešiek. Na aké najzaujímavejšie miesto sa pri tom dostal? „V Turecku sme sa raz vybrali na výlet mimo rezortu, klasickým tureckým autobusom ako normálni občania. Bolo pre mňa veľkým zážitkom vidieť a spoznávať obyčajný život Turkov. Minimum z nich vedelo po anglicky, štyria sa viezli na jednej motorke a myslím si, že nebyť tej kešky, bol by som o tento zážitok ukrátený.“ Za najkrajšiu kešku považuje jednu priamo v Ružomberku. „Volá sa Ružomberský medveď a je teda riadne premakaná. Nachádza sa niekde pri Kuskovej vile, viac nepoviem ????.“
Ach, tí muklovia…
Založiť kešku nie je bez námahy – treba ju udržiavať. Podľa Gaba záleží údržba od dvoch vecí: na akom mieste sa keška nachádza a aká je zložitá. „Ak je umiestnená na frekventovanom mieste, je väčšia pravdepodobnosť, že ju niekto ukradne/poškodí. Alebo ak je na vlhkom mieste, skôr zvlhne logbook. A je rozdiel, či má niekto obyčajnú kešku so zápisníkom alebo do nej zakomponuje nejakú mechaniku, prípadne elektroniku.“
A čo náhodní okoloidúci? Vraví sa im aj muklovia. Gabo má s nimi príjemné aj zlé skúsenosti. „Niektorí si v keške prečítajú, že ide o hru, zapíšu sa a odložia ju späť. Potom sú tu však aj ľudia, ktorí to z nepochopiteľných dôvodov zničia, poškodia alebo rovno ukradnú, ako keby to malo hodnotu ako naozajstný poklad.“
Spestrovače výletov
V niektorých keškách bývajú drevené kolieska s obrázkami. Ako nám vysvetlil Gabo, „vo všeobecnosti sa nazývajú Xwg, čo je skratka pre wood geocoin. Dajú sa kúpiť na stránke SWG shop. Cena za 60 ks je 14 €. Môžete si navrhnúť vlastný dizajn a oni to na tie kolieska vypália. Potom ich môžete vymieňať s inými hráčmi a zbierať. Dajú sa získať aj na hromadných geocacherských akciách ako pamiatka.“
Geocacherov asi najviac baví hľadanie „pokladu“. Ak hľadajú dvaja, môžu súťažiť. Pre Gaba je to spríjemnenie výletov. „Okrem toho, že niekde som, môžem ešte aj nájsť kešky. Niekedy nájdem jednu za mesiac, niekedy desať, to záleží od toho, či ideme niekam na výlet a či sa mi podarí nájsť tam kešku, ak tam vôbec nejaká je.“ On sám plánuje urobiť ešte dve kešky: jednu v Černovej a jednu cestou do Čutkova. „Dúfam, že sa mi to už čoskoro konečne podarí ????.“
Ferko Rončák
Foto: 1.Ako sme našli kešku na nemenovanom mieste v Čutkovskej doline.

Naposledy pridané
Dom Andreja Hlinku
Dom Andreja Hlinku je sprístupnený vždy v pracovných dňoch. V prípade vášho záujmu vám poskytneme bližšie informácie na telefónnom čísle: +421 908 499 144