Dnes je piatok, 23. október 2020
Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava

Spomienka na 82. výročie vzniku autonómie Slovenska

Dnešný deň je takmer najvýznamnejší v našej histórii. Je to deň, keď sa výrazne pozdvihla slovenská národná identita a náš národnoštátny program dosiahol svoj historický cieľ.

Pred 82 rokmi – 6. októbra 1938 v Žiline bola vyhlásená autonómia Slovenska a vznikla prvá slovenská vláda a onedlho aj prvý slovenský zákonodarný orgán – Snem Slovenskej krajiny. Hoci autonómny status Slovenska bol zakotvený už v Pittsburskej dohode z mája 1918, ktorú, spolu s krajanskými organizáciami v USA podpísal aj budúci prezident ČSR T. G. Masaryk, naplniť sa mohla až o 20 rokov, na sklonku existencie republiky. No nielen to. V októbri 1938 ústredná štátna moc po prvýkrát oficiálne uznala jestvovanie slovenského národa – so všetkými právami, ktoré z toho vyplývali. Dovtedy boli totiž Slováci v ČSR ústavnoprávne iba súčasťou tzv. československého národa…

Náš rodák Andrej Hlinka, ktorý významne prispel k zrodu prvej Československej republiky, sa od jej vzniku až do smrti neúnavne snažil (ako kňaz, politik a poslanec Národného zhromaždenia v Prahe) práve o sľúbenú, ale vtedajšou českou politickou reprezentáciou trvale odmietanú slovenskú autonómiu. Žiadal a trval na rovnoprávnom postavení dvoch bratských národov v spoločnom štáte ukotvenom v Pittsburskej dohode. Je smutné, že sa jej nakoniec nedožil a Slováci sa jej dočkali až po Mníchovskom diktáte, de facto tesne pred rozpadom 20-ročnej spoločnej republiky Čechov a Slovákov. (Andrej Hlinka zomrel 16. 8. 1938)

Tento deň je dňom, ktorý by mal byť naším štátnym sviatkom, svojim významom presahuje viaceré politické medzníky slovenskej histórie a mal by byť v našej spoločnosti postavený na úroveň sviatku a hrdosti napr. Dňa nezávislosti v USA.

Azda sa aj toho niekedy dočkáme… Dnes ho totiž okrem pamätnej tabule na budove niekdajšieho Katolíckeho domu Žiline verejnosti nič nepripomína.

6. 10. 2020
Patrik Habo – poslanec MsZ v Ružomberku za MsČ Černová


6. október 1938 – vyhlásenie autonómie z balkóna Katolíckeho domu v Žiline

Poslanec informuje

Informácie a postrehy poslanca mestskej časti Patrika Haba


Úradná tabuľa

Dôležité dokumenty a uznesenia z rokovaní MZ Ružomberok


Projekty v Černovej

Prehľad zrealizovaných a pripravovaných projektov

Planované podujatia v roku 2020

Dom Andreja Hlinku

Dom Andreja Hlinku je sprístupnený vždy v pracovných dňoch. V prípade vášho záujmu vám poskytneme bližšie informácie na telefónnom čísle: +421 911 393 861 alebo e-mailom: btsvtp@gmail.com