Dnes je štvrtok, 25. apríl 2024
Meniny má Marek, zajtra Jaroslava

Dychová hudba

Dychová hudba

História dychovej hudby v Černovej je bohatá, o čom svedčí založenie a existencia dvoch dychových hudieb už v minulosti. Prvá dychová hudba (kapela) bola podľa dostupných materiálov založená v roku 1898. Jej účinkovanie bolo všestranné: na ľudových veseliciach, rôznych oslavách v dedine i na okolí, na odpustoch, bursách a pod. Cez letnú sezónu pravidelne hrávala na sobotných zábavách ružomberskej spoločnosti v hoteli Savoy. Záujem o túto dychovku bol mimoriadny, o čom svedčí jej obsadenie. Striedali sa tu žiaci, mládenci, ale i dospelí. Aj keď účinkovanie i tejto kapely bolo všestranné, predsa po vzore vyspelých dychoviek v okolí (najmä vojenských) zásluhou dirigenta Holasa, ale najmä Veselku z Rybárpoľa, sa zameriavala na tanečný repertoár, ktorý pozostával zo známych šlágrov tej doby.

Založenie tretej dychovej hudby sa uskutočnilo v roku 1976. Na podnet Osvetovej besedy v Černovej bol založený prípravný výbor v tomto zložení: Ondrej Lajčiak, Ondrej Brna, Damián Záhorec, Jaroslav Hatala, Pavol Záhorec, Miroslav Koma, Miroslav Nemec, Jozef Koma, Štefan Urban, Jozef Sidor a Peter Babala. Notový materiál pre novú dychovku zabezpečoval Jaroslav Hatala a jej zakladajúci členovia spontánne odsúhlasili a prijali názov dychovej hudby: ČERNOVANKA.

Po intenzívnych nácvikoch dychovka vystúpila prvý raz na Ondrejskom večierku v roku 1976. Týmto vystúpením si hudba hneď získala priazeň a sympatie prítomného obecenstva. Povzbudení úspechom sa členovia dychovky pod vedením Damiána Záhorca pustili do nacvičovania ďalších skladieb.

Nasledovalo viacero kultúrnych a spoločenských podujatí, na ktorých dychovka účinkovala aj so speváčkami: Emíliou Demkovou, Ľudmilou Janigovou, Danielou Záhorcovou, Ľubicou Haluškovou, Boženou Smieškovou, Máriou Janigovou. Mužské vokály zabezpečovali Jozef Sidor, Miroslav Koma a Julián Helko.

Z veľkého množstva uskutočnených akcií treba spomenúť aspoň niektoré: otvorenie Kultúrneho strediska v Novej Černovej, 50. výročie založenia požiarneho zboru, pochovávanie basy, poľovnícky ples v Likavke, lúčne práce v Čutkovskej doline, majálesy na Hôrkach, futbalové turnaje, stretnutia dôchodcov, Štefanská zábava, Ondrejské večierky, 50. výročie TJ MÁJ Černová, kladenie vencov a odhalenie pamätníka v Liskovej, batôžkové plesy, koncerty pri vianočnom stromčeku, veľkonočná oblievačka, sadenie májov, stretnutia s jubilantmi, výlety do Čutkovskej doliny. Na súťaži dychových hudieb v Bobrovci sa hudobníci z Černovej umiestnili na 3. mieste. Nezabudnuteľným zážitkom bolo vystúpenie na Ondrejskom večierku s ľudovým rozprávačom strýcom Marcinom a tetkou Agnešou.

Pribúdanie rokov, zdravotné a iné problémy sa podpísali na odchode viacerých muzikantov aj speváčok z pôvodného obsadenia Černovanky. Nahradili ich viacerí muzikanti, ktorí predtým účinkovali v dychovkách v Rybárpoli a SCP Supra. Dirigentskú taktovku prevzal Jaroslav Hatala. V tomto novom obsadení dychovka účinkovala na cirkevných podujatiach (Tlstá hora, Vlkolínec, Trlenská dolina, Oravská Lesná, Deň farnosti v Černovej), Kultúrnom lete v Ružomberku, stretnutiach rodákov, pietnych spomienkach na Černovskú tragédiu. Súčasný repertoár je trvale rozširovaný o dostupné skladby pre malé dychové orchestre a o černovské ľudové piesne v úpravách Jaroslava Hatalu.

Poslanec informuje

Informácie a postrehy poslanca mestskej časti Martina Papča


Úradná tabuľa

Dôležité dokumenty a uznesenia z rokovaní MZ Ružomberok


Projekty v Černovej

Prehľad zrealizovaných a pripravovaných projektov

Dom Andreja Hlinku

Dom Andreja Hlinku je sprístupnený vždy v pracovných dňoch. V prípade vášho záujmu vám poskytneme bližšie informácie na telefónnom čísle: +421 908 499 144